Nieszczelne przegrody budowlane to jedna z głównych przyczyn strat ciepła w domu. W takich wypadkach zastosowanie odpowiedniego systemu izolacji jest absolutną koniecznością, bez której nie będzie możliwe osiągnięcie wysokiego komfortu termicznego. Na czym polega izolacja natryskowa? Jakie rodzaje wyróżniamy? Dlaczego warto się na nią zdecydować? Przekonajmy się!
Czym jest izolacja natryskowa?
Ucieczka ciepła i gromadząca się wilgoć to jedne z największych problemów w domach jednorodzinnych. Sytuacja ta prowadzi do rozwoju pleśni oraz grzyba, co z kolei negatywnie oddziałuje na zdrowie mieszkańców. Owe miejsca ucieczki to tak zwane mostki termiczne, a zniwelowanie ich jest po prostu koniecznością. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli liczyć się z obniżonym komfortem życia oraz zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie.
Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się profesjonalne ocieplenia pianką PUR. Dzięki nim możliwe jest docieplanie dachów, które bardzo okazują są nieszczelne. Nie oznacza to jednak, że sposób ten nie może zostać wykorzystany do zabezpieczenia innej części danego obiektu budowlanego. Rozwiązanie to charakteryzuje się krótkim czasem realizacji. Ocieplanie pianką poliuretanową to proces, który w ciągu jednego dnia pozwala sfinalizować pracę na nawet 250 m2 powierzchni. Oczywiste jest to, że działanie te wymaga ogromnego doświadczania i wyspecjalizowanej ekipy. Właśnie dlatego oferujemy naszym klientom ocieplanie metodą natryskową, która jest niezwykle skuteczna. Już od wielu lat działamy na terenie Śląska i możemy pochwalić się wieloma zadowolonymi klientami, do których zaliczają się zarówno osoby z sektora prywatnego, jak przedsiębiorcy.
Jakie rodzaje izolacji natryskowej wyróżniamy?
Ocieplenia natryskowe wykonywane z wykorzystaniem pianki otwartokomórkowej PUR
Piankę PUR charakteryzującą się otwartą konstrukcją stosuje się głównie we wnętrzach budynków. W związku z tym wykorzystujemy ją w takich miejscach jak stropy, poddasza, ścianki działowe, czy też fundamenty. Docieplanie przy użyciu tego rodzaju pianki realizujemy w bardzo krótkim czasie. Nasza firma jest w stanie zaledwie w ciągu jednego dnia zakończyć pracę w domu, którego powierzchnia sięga nawet 300 m2. Pianka otwartokomórkowa PUR umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a za sprawą natychmiastowego zwiększania swojej objętości, wypełnia ona wszelkie pęknięcia, czy też szczeliny. Ten sposób ocieplania pianką PUR zapewnia ochronę przed tak zwanymi mostami termicznymi, które są powodem zwiększonych kosztów klimatyzacji i ogrzewania.
Ocieplenia natryskowe wykonywane z wykorzystaniem pianki zamkniętokomórkowej PUR
Materiał o strukturze z zamkniętymi komórkami wykorzystywany jest natomiast wewnątrz budynków, jak i poza nimi. Największą zaletą natryskowego docieplania dachów w ten sposób jest wodoodporność, a także możliwość kontrolowania nieregularnych przepływów powietrza. W zależności od tego, gdzie dane ocieplenia dachów pianką PUR mają zostać przeprowadzone, indywidualnie dobieramy odpowiednią grubość oraz rodzaj wykorzystywanego materiału. Ocieplenia tworzywem zamkniętokomórkowym najczęściej mają za zadanie docieplić dachy płaskie, a także stropy. Kiedy proces izolacji natryskowej zostanie zakończony, powstanie sztywna oraz jednolita powłoka, po której bez większego problemu można się poruszać.
Technika natrysku pianki poliuretanowej
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak izolacje natryskowe wykonuje się w praktyce. Wbrew pozorom cały proces nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. W skład pianki PUR wchodzi domieszka izocyjanianu i poliolu, które zaciągane są poprzez pompy do węży. Z kolei cykl mieszania ma miejsce w pistolecie. W późniejszym czasie materiał wyrzucany jest za jego pomocą na powierzchnię przeznaczoną do termomodernizacji. Zaledwie kilka sekund wystarczy, aby znacznie zwiększył on swoją objętość. Kiedy już do tego dojdzie, zamieni się on w trwałą warstwę ocieplenia, cechującą się świetnymi właściwościami hydro- oraz termoizolacyjnymi. Jeśli poszukują Państwo doświadczonej firmy, która na terenie Śląska wykonuje ocieplanie metodą natryskową, serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Jak wyglądają etapy aplikacji pianki PUR
Jeżeli wybiorą Państwo naszą firmę, zyskają Państwo pewność, że docieplanie Twojego dachu przebiegnie niezwykle sprawnie. Jak jednak wygląda aplikowanie pianki PUR krok po kroku?
- Ocieplenie może zostać zrealizowane na wszystkich podłożach, które są suche, czyste oraz stabilne. Tworzywo PUR może zostać również nałożone na płytę OSB, czy też MFP, membranę paroprzepuszczalną lub blachę.
- W trakcie łączenia izolacji elewacyjnej oraz pianki PUR koniecznością jest wyeliminowanie mostku termicznego. Tylko i wyłącznie w takim wypadku docieplanie dachu będzie wykazywało odpowiednią solidność. W późniejszym czasie należy
również wypełnić szczelinę za murłatą, korzystając ze styropianu o grubości 30 mm. - Zanim pianka PUR zostanie nałożona, należy zamontować elementy mocujące do profili, dzięki czemu możliwe będzie zachowanie ciągłości osłony oraz szczelności dachu.
- Celem natryskowego ocieplania dachu jest zmniejszenie strat ciepła, dlatego istotne jest wykonanie obudowy dookoła okien dachowych.
- Etap ten to już rozpoczęcie natrysku za pomocą pianki poliuretanowej. Po zakończeniu ocieplania dachu należy wietrzyć pomieszczenie raz na 24 godziny, celem pozbycia się nieprzyjemnego zapachu.
- Ostatni krok to montaż płyt gipsowo-kartonowych, a także profili, folii paroizolacyjnej.
Izolacje natryskowe – zalety
Jak już wspominaliśmy, pianka poliuretanowa cechuje się niską masą oraz świetną przyczepnością. Właśnie dlatego idealnie sprawdzi się w przypadku, gdy zamierzamy ocieplić trójwarstwowe ściany lub starsze budynki. Natryskowe ocieplenia dachów okazują się również nieocenione, jeśli mamy do czynienia z trudno dostępnymi miejscami, a takich w okolicy dachu z pewnością nie brakuje. Tworzywo PUR samo wnika w izolację, dzięki czemu proces docieplania trwa naprawdę niedługo. Warto również podkreślić, że produkt nie obciąża konstrukcji budynku, co jest niemałym plusem w porównaniu do innych rozwiązań.
Ile kosztuje ocieplanie metodą natryskową?
Piankę PUR wytwarzamy na miejscu, bezpośrednio w naszym zakładzie. Wykorzystujemy do tego profesjonalny sprzęt, który pozwala nam zapewnić naszych klientów co do jakości wykonywanej przez nas pracy. Koszt samej izolacji natryskowej jest zależny od tego, z jakim budynkiem mamy do czynienia. Ile kosztują konkretne ocieplenia?
- Izolacja o grubości do 17 cm to koszt ok. 65 zł/m2;
- Izolacja o grubości do 19 cm to koszt ok. 75 zł/m2;
- Izolacja o grubości do 22 cm to koszt ok. 80 zł/m2;
- Izolacja o grubości do 25 cm to koszt ok. 100 zł/m2
Dokładna cena zależna jest od takich aspektów jak lokalizacja wielkość ocieplanej powierzchni oraz stan budynku. Klient jest jednak dla nas najważniejszy, dlatego nasza oferta jest bardzo konkurencyjna. Robimy wszystko, aby Klienci byli zadowoleni z jakości naszych usług i – sądząc po opiniach – wychodzi nam to naprawdę świetnie.
W razie ewentualnych pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług!
Zadzwoń i dowiedz się więcej: